شماره تلفن دفتر فروش : 42838

88 طرح کلان کاهش شدت مصرف انرژي در کشور اجرا مي‌شود

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هشت طــرح کـلان پيشــنهـادي شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت در صورت تامين اعتبار ٢,٥ ميليارد دلاري با هدف کاهش شدت مصرف انرژي در کشور اجرايي مي‌شود.

مدير بهينه‌سازي انرژي در بخش صنعت شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت، در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام اين خبر افزود: توليد و توسعه سامانه CCHP (توليد همزمان انرژي الکتريکي، حرارتي و برودتي) و اجراي راهکارهاي بهينه‌سازي مصرف انرژي در پالايشگاه‌هاي نفت از جمله اين طرح‌ها است. مهدي شريف تصريح کرد: طرح بهينه‌سازي مصرف انرژي در صنايع آهن، فولاد و طرح کاهش مصرف انرژي در فرآيند توليد سيمان نيز مي‌تواند در کاهش شدت مصرف انرژي صنايع فولاد و سيمان نقش کليدي ايفا کند.

شريف، توليد نرم افزار جامع بهينه‌سازي انرژي در صنايع را يکي ديگر از طرح‌هاي کلان شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت براي کاهش شدت مصرف انرژي عنوان کرد و گفت: چنين نرم افزار جامعي قادر است علاوه بر پايش آنلاين مميزي انرژي، اطلاعات کاملي در زمينه ميزان مصرف انرژي و شاخص‌هاي مرتبط با آن به کاربران نرم افزار ارائه دهد.
به گفته وي، شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت در صدد است طرح ارتقاي کارايي انرژي ديگ‌هاي بخار پالايشگاه‌هاي گاز کشور را از طريق کنترل اتوماتيک احتراق و آب دورريز پيگيري کند و جايگزيني پمپ‌هاي ديزلي با پمپ‌هاي خورشيدي و تامين انرژي پمپ‌ها با استفاده از انرژي خورشيد از ديگر طرح‌هاي کلان اين شرکت است.
مدير صنعت شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت، سيستم بازيابي گازهاي ارسالي به فلر پتروشيمي تبريز و کاهش عمليات فلرينگ را به عنوان هشتمين طرح پيشنهادي کلان اين شرکت معرفي و تصريح کرد: اجراي پايلوت اين هشت طرح کلان در مجموع به 2.5 ميليارد دلار اعتبار نياز دارد و بازگشت سرمايه اين طرح‌ها به طور متوسط 50 درصد برآورد شده است.
بر پايه اين گزارش، وزارت نفت در راستاي اجراي سياست‌هاي استراتژيک کشور در بخش انرژي و بر اساس ماده 121 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور براي اعمال صرفه جويي و منطقي کردن مصرف انرژي و حفاظت از محيط زيست، همچنين اجراي اقدام‌هاي مرتبط با بهره‌برداري کارآمد و بهينه از انواع حامل‌هاي انرژي، در سال 1379 نسبت به تاسيس شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت اقدام کرد.
فعاليت اين شرکت بر مطالعه و بررسي، بسترسازي و انجام اقدام‌هاي لازم براي بهينه‌سازي مصرف سوخت در همه فعاليت‌ها و اموري که در فرآيند توليد سوخت يا مصرف آن، وجود دارد، متمرکز است و وظيفه تهيه و تدوين معيارها، حرارت، مشتمل بر معيارها و استانداردهاي ساخت تجهيزات، فرآيندها، سيستم‌ها و وسائل و تجهيزات مصرف کننده انرژي نيز بر عهده اين شرکت است.

برچسب ها: بهینه سازی, صرفه جویی, انرژی