شماره تلفن دفتر فروش : 42838

احداث ساختمان انرژی صفر در کشور

احداث ساختمان انرژی صفر در کشور - 5.0 از 5 تا 4 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

احمدرضا توکلی رییس گروه ساختمان سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) گفت: ساختمان‌ها در کشور بالغ بر 50 درصد انرژی الکتریکی را مصرف می کنند و با در نظر گرفتن میزان مصرف انرژی حرارتی و گاز می توان گفت 40 درصد انرژی کشور در ساختمان‌ها مصرف می‌شود، بنابراین لازم است به سمت احداث ساختمان‌هایی با مصرف انرژی کم حرکت کنیم.

وی با اشاره به اهمیت بهینه سازی ساختمان‌ها با توجه به این که ساختمان به خودی خود ارزش افزوده ایجاد نمی‌کند و فقط مصرف کننده است افزود: با توجه به اینکه اکثر کشورهای صنعتی، احداث ساختمان‌های انرژی صفر (زیرو انرژی)را در اولویت قرار داده‌اند. ما هم می‌خواهیم از وابستگی ساختما‌ن‌های کشور به انرژی‌‌های فسیلی و الکتریکی که از طریق شبکه‌های سراسری تأمین می‌شوند بکاهیم.

Zero energy building

توکلی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در این خصوص تصریح کرد: در فاز اول که مربوط به مطالعه و بررسی طرح بود، راهکارهای احداث این نوع ساختمان مورد بررسی قرار گرفت و سرانجام ساختمانی طراحی شد که مصرف انرژی در آن به حداقل رسیده است و برای تامین انرژی مورد نیازش از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده خواهد شد.
وی با اشاره به راهکارهای بهینه سازی در نظر گرفته شده در طرح از قبیل عایق کاری جداره‌ها، استفاده از سیستمهای سرمایشی و گرمایشی با حداکثر راندمان، استفاده از سیستم روشنایی با راندمان بالا و ... گفت: در کشور پنج منطقه آب و هوایی شناسایی شده که استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق شناسایی شده بررسی می شود. همچنین توکلی افزود، اگر اعتبار مورد نظر تامین شود اولین ساختمان انرژی صفر در تهران ساخته خواهد شد.
وی با اشاره به این‌که نمونه ساختمان طراحی شده مربوط به ساختمان اداری است و به صورت پایلوت اجرا خواهد شد، گفت: هزینه ساخت ساختمان‌های انرژی صفر چند برابر ساختمان‌های معمولی است اما بازگشت سرمایه خواهد داشت.

برچسب ها: بهینه سازی, عایقکاری, صرفه جویی, انرژی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید