شماره تلفن دفتر فروش : 42838

بهینه سازی مصرف انرژی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

Energy efficiencyیکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در چند دهه اخیر مورد توجه اکثر کشورهای صنعتی پیشرفته بوده، بحث جلوگیری از اتلاف انرژی می‌باشد. توجه به این موضوع که منابع سوخت فسیلی محدود و رو به کاهش هستند مسئولین را به فکر یافتن روش‌هایی جهت استفاده بهینه از انرژی انداخت. واژه بهینه سازی ترجمه کلمه Optimization است که در ریاضیات مفهوم خاص خود را دارد و در کشور ما نیز در زمینه های مختلف از جمله انرژی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

از جمله کارهای علمی و کاربردی که می توان برای کاهش مصرف انرژی و حفظ منابع انرژی پیشنهاد داد را  می توان تحت عناوین زیر دسته بندی نمود:
1- استفاده از تکنولوژیهای جدید و مواد اولیه بهتر و سازگار با محیط زیست

2- استفاده بهینه از مواد و بازیابی آنها در صنایع مختلف
در بیشتر صنایع کشور به خاطر ناقص انجام گرفتن واکنشها، قدیمی بودن دستگاهها، تکنولوژیهاي قدیمی و تخصصی نبودن مسئولیتها مواد با ارزش زیادي در پسابهاي واحدها وارد شده و دور ریخته میشوند. در این زمینه هم میتوان با انجام تحقیقات لازم اقدام به بازیابی این مواد کرد.

3- بهینه سازی واحدهای صنعتی، اداری و مسکونی و افزودن تجهیزات اضافی
در این زمینه می توان با انجام تغییرات و یا اضافه کردن تجهیزات واحدها و یا انجام کارهایی مثل شبیه سازي، مدل سازي، بالا بردن کیفیت محصولات در جهت کنترل واحدها در مصرف کمتر انرژي و حداقل کردن هزینه ها قدم برداشت .به عنوان مثال یک نمونه از تجهیزاتی که در صنایع به خصوص صنعت نفت و گاز دارای اهمیت ویژه ای است کوره می باشد. با افزایش قیمت سوخت و شدت گرفتن مقررات زیست محیطی تمهیدات بیشتری برای استفاده هرچه بیشتر از انرژی هدر رفتی صورت پذیرفت که با این تغییرات در حال حاضر راندمان کوره ها به 92 درصد نیز رسیده است. یکی از روشهایی که برای کاهش مصرف انرژی در کوره ها ارائه گردیده است، کاهش نرخ انتقال حرارت بوسیله عایق نمودن دیواره آن می باشد. همچنین در بخش ساختمان می توان با استفاده از عایقکاری سطوح از جمله دیوارها مخصوصا پوسته خارجی آنها، سقف، کف و همچنین عایقکاری تاسیسات مکانیکی مصرف انرژی را تا 25% کاهش داد. بهبود وضعیت پوسته خارجی ساختمان از طرفی باعث کاهش انتقال حرارت شده و از طرف دیگر باعث کم شدن اختلاف دماهای سطوح داخلی جدارهای خارجی و فضاهای داخلی می گردد. این امر امکان کاهش دمای هوای داخل بدون تحت الشعاع قرار دادن شرایط آسایش را فراهم می سازد و صرفه جویی در مصرف انرژی را دوچندان می کند.
4- استفاده از انرژیهای نو و تجدیدپذیر
در این زمینه کارهاي زیادي می توان انجام داد که نیازمند این است تا مشخصات جغرافیایی مناطق مختلف از لحاظ مقدار تابش خورشید، بادهاي منطقه و … به خوبی تعیین شود و بر اساس آنها تصمیمات لازم اتخاذ شود. نمونه اي از این موارد استفاده از انرژي خورشیدي مثل سلول خورشیدي و انرژي باد مثل توربینهاي بادي است.
5- آموزش روش های صرفه جویی در انرژی به کارکنان
یکی از موارد مهم فرهنگ سازي مصرف انرژي در بین کارکنان در صنعت می باشد. این امر از طریق برگزاري کلاسهاي آموزشی و یا رسانه هاي جمعی امکانپذیر می باشد.

برچسب ها: عایق حرارتی, عایق صوتی, بهینه سازی, عایقکاری, انرژی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید