شماره تلفن دفتر فروش : 42838

میزان مطلوب صدا

میزان مطلوب صدا - 5.0 از 5 تا 2 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سروصدا همیشه مسئله مهمی برای بشر بوده است. در روم باستان قوانینی در مورد صدای ساطع شده از چرخهای آهنی واگنها که سنگهای جاده را می کوبیدند و باعث اختلال در خواب و ناراحتی مردم می شدند وجود داشتند.
با این وجود مشکلات ناشی از سروصدا در گذشته قابل مقایسه با جامعه مدرن نمی باشد. تعداد عظیمی از ماشین ها بطور منظم از شهرها و نواحی روستایی عبور می کنند، کامیونهای با بار سنگین با موتورهای دیزلی که صدای موتور و لوله اگزوز آنها به خوبی کنترل نشده اند در شهرها و آزادراه ها روز و شب در حال تردد می باشند، هواپیماها و قطارها به صدای زیست محیطی اضافه شده اند و در صنایع، ماشین آلات سر و صداهای زیادی ایجاد می کنند.
سر و صدای زیست محیطی در واقع بعنوان صدایی تعریف می شود که از تمامی منابع انتشار می یابد. منابع عمده آن شامل ترافیک جاده ای، ترافیک هوایی و قطارها، صنایع، ساخت و سازها و نیز فعالیتهای معمول و صدای ناشی از همسایگان می باشد. مشکل آلودگی صوتی در شهرهای بزرگ وخیم بوده که عمدتاً ناشی از ترافیک می باشد.
انواع آلودگی صوتی با توجه به محیط ایجاد کننده آن شامل صداهای خارج از منزل (صدای هواپیما، وسایل نقلیه عمومی و زمینی، ساختمان سازی، صنایع و سر و صدای نواحی مسکونی و فعالیتهای تجاری) و  صداهای داخل منزل (بی توجهی سازندگان ساختمانها در کیفیت کار، اهمیت ندادن به اجرای طرح های عایق سازی در برابر صدا، نبود قوانین جدی برای جلوگیری از آلودگی صوتی و نبود ضمانت اجرایی لازم) می باشد.
تحقیقات نشان داده که رشد گیاهان بر اثر سر و صدای بلند کاهش چشمگیری می یابد.  آلودگی های صوتی شدید می توان برای گوش انسان خطرات جبران ناپذیر داشته باشد. میزان حساسیت به صدا در هر فرد متفاوت است. اما متخصصین اعتقاد دارند که هنگامی به شنوایی آسیب می رسد که صدا بلندتر از ۸۵ دسی بل باشد، که چیزی در حدود صدای یک ترافیک سنگین است. هر چه صدا بلندتر شود، شانس از بین رفتن شنوایی بیشتر است. البته طول مدت شنیدن صدا هم بسیار مهم است. برای مثال قرار گرفتن در معرض صدایی با بلندی ۱۰۹ دسی بل، بیش از دو دقیقه، بسیار خطرناک است. اگر سر و صدا به قدری بلند باشد که شما برای اینکه صحبت کنید مجبور به فریاد زدن شوید، اگر گوشتان زنگ می زند یا حس می کنید صدا در گوشتان می پیچد، باید بدانید که صدا بیش از حد بلند و خطرناک است.
محاسبات کارشناسان در آیین نامه عایق کاری صوتی در ساختمان ها که توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی انجام شده است، نشان می دهد که حد مطلوب صدا در ساختمان های مسکونی و در اتاق خواب ۳۰ دسی بل، در اتاق نشیمن۴۰ دسی بل و در آشپزخانه ۴۵ دسی بل است. همچنین در اتاق بیماران در بیمارستان ها حد مطلوب صدا ۳۰ دسی بل، در اتاق عمل ۳۵ دسی بل، در اتاق انتظار ۴۰ دسی بل و در بانکها و فروشگاه ها ۴۵ دسی بل برآورد شده است و حداکثر صدا نباید ۵ دسی بل بیش از این مقادیر باشد. بنابراین عایق کاری صوتی (صدابندی) و استفاده از عایق های آکوستیکی و جداگرهای مناسب در ساختمان ها الزامی است، تا از ورود صداهای مزاحم بالای ۵۰ دسی بل به ساختمان ها جلوگیری شود.

 desirable sound

اگرچه امروزه از دیوارهای بتنی، سیمانی و گچی بیش از دیوارهای آجری استفاده می شود و تا حدودی عایق بندی صدای ساختمان بهتر شده است و همچنین پنجره ها و شیشه های دوجداره از ورود صداهای مزاحم و با دسی بل بالا تا حدودی جلوگیری می کند؛ اما در شرایطی که تولید موتورسیکلت هایی با صدای بالای ۷۰، ۸۰، ۹۰ دسی بل درکشور افزایش یافته است تنها نمی توان با دیوار سیمانی و بتنی از ورود صداهای مزاحم و آلودگی های مختلف صوتی جلوگیری کرد. بنابراین برای آن که حد مطلوب صدا در مناطق مسکونی، کلاس های درس، بیمارستان ها و ... را داشته باشیم استفاده از عایق های حرارتی و صوتی (پشم سنگ) بیش از گذشته ضروری به نظر می رسد. درکشور ایران و بخصوص در تهران نیز با این همه تراکم جمعیت و ترافیک آیین نامه و مقررات عایق کاری صوتی (صدابندی) و استفاده از عایق های حرارتی و پنجره های مناسب طبق استانداردها و تجربه کشورهای پیشرفته اجباری شده است.
يکي از بزرگترین مزاياي پشم سنگ اين است که نه تنها پشم سنگ خواص عايق حرارتي خوبي دارد، بلکه به عنوان عايق صوتي بسیار خوب نيز بکار می‌رود. همچنين مقاومت دمايي بسيار بالاي پشم سنگ و خاصت عدم انتشار دود و شعله، پشم سنگ را در زمره عایق‌های ضدآتش قرار می‌دهد.

برچسب ها: عایق حرارتی, عایق پشم سنگ, عایق صوتی, پشم سنگ, عایق صدا, آکوستیک, عایقکاری

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید