شماره تلفن دفتر فروش : 42838

بزرگترین مصرف کننده انرژی در ایران، بخش ساختمان

بزرگترین مصرف کننده انرژی در ایران، بخش ساختمان - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بخش ساختمان در ایران که بیش از 40 درصد کل انرژی مصرفی کشور را به خود اختصاص داده است، بزرگترین مصرف کننده انرژی در ایران به شمار می رود. میانگین مصرف انرژی در بخش ساختمان در کشور ایران 2.5 برابر متوسط مصرف جهانی است.
آمارهای مذکور، موضوع بهینه سازی مصرف و جلوگیری از هدر رفت انرژی در ساختمان را ضروری می نماید ولی همچنان مبحث بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان به عنوان یک چالش مطرح است. این چالش در کلانشهرها به خصوص تهران به دلیل پر رنگ بودن بحث آلودگی هوا در آنها، به طور جدی تر مطرح است چرا که با توجه به تاًمین 98  درصد انرژی ساختمانها از طریق گاز شهری یا نفت، نقش هدر رفت انرژی ساختمانها در آلودگی هوا انکارناپذیر می شود.
آمارهای رسمی نشان می دهد که 40 درصد دی اکسید کربن هوای تهران و 26 درصد دی اکسید کربن هوای کشور از بخش ساختمان است. بر اساس یافته های علمی منتشر شده، هدر رفت انرژی در ساختمانها به دلیل عایق نبودن پوسته خارجی ساختمان، به طور میانگین و تقریبی، حدود 35 درصد اتلاف انرژی از دیوارهای جانبی، 25 درصد از سقف و 10 درصد از کف ساختمانهاست و 20 تا 25 درصد اتلاف انرژی از درها و پنجره ها رخ می دهد.
دلایل این هدررفت را می توان به طراحی و استفاده نامناسب از ساختمانها، معماری نامتناسب با شرایط اقلیمی، عدم سازگاری مواد و مصالح مورد استفاده با اقلیم و شرایط منطقه، نداشتن عایق مناسب برای کف و دیواره های ساختمان، پنجره های نامناسب، تجهیزات ساختمان با مصرف انرژی بالا و فرهنگ و نحوه زندگی نسبت داد.
اهمیت بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان در اسناد قانونی این حوزه نیز قابل ملاحظه است به طوری که مبحث 19 مقررات ملی ساختمان بر بهینه سازی انرژی در ساختمان تاکید دارد و بیش از 10 سال از تدوین آن می گذرد. همچنین چندین سال است که برچسب انرژی برای محصولات انرژی بر تدوین و الزامی شده است. به این ترتیب به نظر می رسد کلیدی ترین راه حل عملی برای بهینه سازی انرژی در ساختمان، اجرای دقیق قوانین موجود و رفع خلاهای احتمالی در قوانین کشور است.

energy

برچسب ها: عایق حرارتی, عایق پشم سنگ, پشم سنگ تخته ای, بهینه سازی, صرفه جویی, انرژی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید