شماره تلفن دفتر فروش : 42838

آزبست (پنبه نسوز یا پنبه کوهی)

آزبست (پنبه نسوز یا پنبه کوهی) - 4.7 از 5 تا 13 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

آزبست (پنبه نسوز یا پنبه کوهی) نام گروهی از ترکیب‌های معدنی سیلیسیوم و منیزیوم است که بیشتر در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌شود. از انواع آن می توان به کریزوتایل، آموزیت، کروسیدولیت، ترمولیت، اکتینولیت و آنتوفیلیت اشاره کرد.
مهم ترين فرآورده هاي آزبست عبارتند از:
محصولات آزبست سیمان (لوله‌های آزبست سیمانی، صفحات ایرانیت، برخي کاشی ها و ...)
مواد مالشی و اصطكاكي (صفحه کلاچ، لنت ترمز، واشر و...)
جامه هاي نسوز (پتو و لباس آتش نشانی، جلیقه، نمد، دستكش آزمايشگاهي و ...)
مواد پرکننده و عایق (آسفالت، عايق آزبست افشانه شده، تركيبات درزگير نواري شكل، كاغذهاي آزبستي، تركيبات بتونه و ...)
ساير (برخي رنگهاي شیمیایی،  پلاستیک و...)
همچنین الیاف آزبست از طریق اره کشی ها، استخراج از معادن و بطور کلی تخریب هر فرآورده آزبست دار به محیط زیست وارد می‌شوند.
این ذرات بی بو و نامرئی که قطر آن‌ها کمتر از نیم میکرون است، در هنگام تنفس به اعماق شش نفوذ می‌کنند و برای همیشه در آن جا می‌مانند. این ذرات می‌توانند سبب بیماری‌های بسیار خطرناک و کشنده آزبستوسیس، سرطان ریه، سرطان حنجره، مزوتلیوما و .... شوند. در بعضی مراجع علمی، آزبست بعد از سرب و جیوه به عنوان خطرناک ترین ماده برای محیط زیست و سلامت انسان محسوب شده است.
بر طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست در دوم مرداد ماه ۱۳۷۹، مصرف آزبست در ایران از اول مرداد ماه ۱۳۸۶ ممنوع شده ‌است.
با توجه به معایب عنوان شده برای آزبست امروزه صنعت به دنبال راهکارهایی جهت رفع این معایب می باشد. یکی از این راه ها جایگزینی این نوع عایق ها با عایق صوتی و حرارتی پشم سنگ می باشد. لازم به ذکر است عایق صوتی و حرارتی پشم سنگ یکی از پر مصرف ترین عایق های حرارتی در دنیا بوده که فاقد آزبست می باشد.

برچسب ها: عایق حرارتی, عایق پشم سنگ, عایق صوتی, عایق صدا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید